כל האמת על הקרן החדשה לישראל

הקמת בית הספר קדמה בסיוע הקרן החדשה, ושימור התרבות המזרחית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
הקמת בית ספר קדמה, בסיוע הקרן החדשה לישראל

בית ספר “קדמה” הוקם ב-1994 על ידי קבוצה של אקדמאים ואנשי חינוך שרצו לחולל מהפכה: ליצור מוסד  שיאפשר לילדים מרקע סוציו-אקונומי נמוך להגיע לבגרות עיונית באזור שבו הם גרים – תוך הקניית חינוך רב-תרבותי כחלק אינטגרלי מתוכנית הלימוד. אנשי הקשת המזרחית הדמוקרטית, שפעלה בתמיכת הקרן, היו בין החלוצים שהרימו את דגל התרבות המזרחית והקנייתה לדורות הבאים. ב-2015 זכה בית ספר קדמה בירושלים בפרס החינוך הארצי.

קלרה יונה-משומר גדלה כילדה מבריקה בשכונת הקטמונים בירושלים, התקבלה לתיכון בויאר היוקרתי ושם חוותה משבר שהביא אותה לימים להקים את בית-הספר “קדמה”, שנתמך על ידי הקרן החדשה לישראל בשנותיו הראשונות. “כשהתחלנו, אחוז הזכאות לבגרות בקטמונים היה אפסי. כיום, בין 80-85 אחוזים מתלמידי התיכון הם בעלי בגרות מלאה.

לא בכל יום יוצאת ילדה משכונת הקטמונים המוזנחת של שנות החמישים בירושלים, מתקבלת ללימודים בתיכון אליטיסטי בו לומדים ילדי העשירים של העיר, ומחליטה בבגרותה להקדיש את חייה לצמצום פערים חברתיים ולהעלאת קרנה של מורשת יהדות המזרח. זהו בדיוק סיפורה של קלרה יונה-משומר (59), ממייסדות מפעל החינוך המזרחי של עמותת “קדמה”, ששמה לה למטרה לפתח אלטרנטיבה חינוכית ראויה בשכונות מצוקה ובעיירות פיתוח.
היא בת למשפחה בת שמונה נפשות. אביה, שעלה בגיל 18 מלוב, עבד כשוטר. אימה, שעלתה ארצה מתימן בגיל שמונה ונישאה בהיותה בת 15 בלבד, עבדה בניקוי בתים. המשפחה הגדולה התגוררה בבית קטן של שני חדרים השייך לדיור הציבורי. “מצבנו הכלכלי בבית לא היה מזהיר אבל מה שהציל אותי ושידעתי שיוציא אותי מהשכונה היה היותי תלמידה מצטיינת בבית-הספר היסודי השכונתי, המאירי”, היא מספרת. ואכן, מכל המחזור בבית-ספרה התקבלו רק היא ונערה נוספת לתיכון בויאר היוקרתי, שבו למדו בעיקר ילדי השכונות המבוססות של עיר הבירה.

עם סיום שירותה הצבאי היא השלימה בגרויות, נרשמה לאוניברסיטה העברית ועשתה שני תארים. לימים, בעקבות פגישה עם ד”ר שלמה סבירסקי – סוציולוג ופעיל חברתי (וכיום מנהלו האקדמי של מרכז אדוה הפועל בתמיכת הקרן), נרתמה קלרה ליוזמתו להקמת מערכת חינוך אלטרנטיבית בשכונות, וכך הוקמה עמותת “קדמה – לשוויון בחינוך ובחברה בישראל”. העמותה שמה לה למטרה להעניק חינוך עיוני ברמה גבוהה ביותר לבני שכונות ועיירות פיתוח, השם דגש גם על מורשת יהודי המזרח.

“מתחילת הדרך הרשויות השונות התנגדו להקמתם של תיכוני קדמה”, היא מספרת, “אבל לא התכוונו לוותר בקלות. לא רציתי שעוד ילדים יחוו הנצחה אי שוויונית כזאת לאורך כל חייהם. במסגרת תוכנית הלימודים פנינו גם להחזיר את הגאווה לילדי עדות המזרח במוצאם והצלחנו לאתר חומרים היסטוריים מקיפים ומרגשים על מורשת יהודי המזרח, שלא נלמדו מעולם במערכת החינוך הממלכתית והפכו אצלנו ללימודי ההיסטוריה”.

מעבר לתמיכה ב”קדמה”, הקרן תומכת בשלושת העשורים האחרונים בארגונים המקדמים שיח ומאבק מזרחי בישראל כמו הקשת המזרחית הדמוקרטית, פורום הדיור הציבורי, מרכז תמורה, ארגון אחותי, קואליציית לבי במזרח, תיקון, ממזרח שמש ורבים אחרים. התמיכה ניתנת למאבקים בנושאים מגוונים ורבים: מאבק בעד חינוך שוויוני ואיכותי עבור ילדים ובני נוער בפריפריה, מאבק לשיקום הדיור הציבורי, מאבק באפליה נגד מזרחים בקבלה לעבודה ובמקומות בילוי – שהוביל לחקיקת החוק נגד סלקציה ב-2011, חלוקה צודקת של משאבים ציבוריים בתחום התרבות והחינוך, הכוונה בשוק העבודה לאוכלוסיות מוחלשות ועוד.

תגובות

השארת תגובה

עוד מידע אודות הקרן החדשה לישראל

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן